Nr katalogowy: 909
Szafa barokowa
świerk; fornir - orzech, intarsje - orzech, jawor;
Niemcy Południowo-Wschodnie, XVIII/XIX w.
o konstrukcji wieńcowej, o prostych bokach i froncie, dwuskrzydłowa, zwieńczona prostym wydatnym gzymsem i wsparta na szerokim wieńcu dolnym oraz czterech spłaszczonych kulach, fornirowana, intarsjowana. Skrzydła drzwi ujęte na bokach pilastrami i obwiedzione obramieniem oraz wypełnione wzorzystym fornirem. Front ozdobiony wstęgami tworzącymi geometryczne pola na pilastrach, skrzydłach drzwi i wieńcu dolnym. Podział wnętrza współczesny. Okucia stalowe, ażurowe i mosiężne, rytowane;
świerk; fornir - orzech, intarsje - orzech, jawor; 211,5 x 206,5 x 68 cm.
Szafa sieniowa, o prostej budowie i dekoracji, właściwej wschodnim regionom Niemiec od środkowych po południowe landy. Powstała zapewne w prowincjonalnym warsztacie stolarskim, poza dużymi centrami. Konstrukcja szafy typowa dla okresu po połowie XVIII wieku, jednak przeprowadzona gruntowna konserwacja estetyzująca obecnie uniemożliwia ściślejsze datowanie tego obiektu.