Nr katalogowy: 211
Święty biskup
drewno lipowe, polichromowane i złocone;
Polska ?, Śląsk ?, ok. poł. XVIII w.
drewno lipowe, polichromowane i złocone; wys. 38 cm.
Niewielkich rozmiarow rzeźba przedstawia stojącą postać biskupa w szatach pontyfikalnych: w sutannie, rokiecie i kapie spiętej na piersiach, w infule na głowie, błogosławiącego prawą ręką, z trzymanym w lewej krzyżem biskupim. Figurka odznacza się przysadzistymi kształtami, dużą zrośniętą z korpusem głową i stosunkowo krotkimi rękami i nogami; modelunek draperii o miękkich, krągłych fałdach, jest dość płytki i niewyszukany, podobnie uproszczone są rysy twarzy. Rzeźba stanowi za to przykład dość rzadko zachowanych w warunkach polskich barokowych modeli prezentowanych zleceniodawcy. Nie jest to bowiem na pewno
bozetto warsztatowe - świadczy o tym brak jakichkolwiek cech szkicowości, opracowanie odwrocia i użycie polichromii i złoceń, n.b. oryginalnych. Mogł to być model pojedynczej rzeźby, jak też fragment większej całości - np. modelu ołtarza. Zachowanie się podobnego obiektu dowodzi funkcjonowania tego rodzaju pomocy w praktyce warsztatowej także prowincjonalnych, niekoniecznie jedynie pierwszorzędnych pracowni.