Nr katalogowy: 826
Zegar kominkowy
Anglia, Londyn, zegarmistrz Joseph Jennings,
4 ćw. XVIII w.
w szafkowej, drewnianej obudowie, na 4 klockowych nóżkach z brązu; szafka prostopadłościenna, dołem obrzeżona
profilowaną listwą cokołową; od frontu i z tyłu - oszklone drzwiczki, na bokach przeźrocza osłonięte ażurami z wycinanej w motywy roślinne blaszki mosiężnej, z podkładką z tkaniny; nad nimi para owalnych antabek; wyżej profilowany gzyms z czterema szyszkami z brązu na narożach i czterospadowy daszek zwieńczony szyszką i ażurową zdobiną brązową z motywami kwiatowymi; naroża zegara od frontu ścięte, z aplikowanymi hermami kobiecymi i festonami kwiatowymi z brązu złoconego; drzwiczki zamknięte
łukiem, z narożami wypełnionymi ażurową zdobiną z motywami roślinno-małżowinowymi; tarcza mosiężna, kwadratowa, z arkadką i aplikowanymi, ażurowymi kornerami; podziałka godzinowa rzymska i minutowa arabska - na nakładanym, srebrzonym pierścieniu, z napisem u dołu: "Joseph Jennings / London"; wyżej mniejszy pierścień z regulacją funkcji bicia zegara; pośrodku tarczy okienko kalendarza, wyżej otwór ukazujący ruch wahadła; mosiężna płyta mechanizmu widoczna z tyłu - pokryta grawerunkiem wyobrażającym pawilon chiński i kosz z kwiatami; wokoło stylizowana wić roślinna i ornament małżowinowy; nad płytą widoczne czasze dzwonków - pojedyncza - zwykłego bicia godzin, półgodzin i kwadransów oraz liczne, zespolone - karylionu wygrywającego krótką melodyjkę;
drewno sosnowe, dębowe, okleiny mahoniowe, brąz złocony, mosiądz, szkło;
wys. 62,5 cm, szer. 34,5 cm, głęb. 18 cm.
Anglia, Londyn, zegarmistrz Joseph Jennings, 4 ćw. XVIII w.