Nr katalogowy: 822
Ikona - Św. Jan Chrzciciel
tempera na desce z kowczegiem, z tyłu 2 szpongi;
bordiura z tłoczonej blachy mosiężnej;
Rosja, XIX w.
postać Świętego pośrodku, z krzyżem w prawej ręce i zwojem w lewej; tło złocone; u góry z lewej strony - veraikon - głowa Chrystusa na chuście; w lewym dolnym narożu - scena narodzin Jana, w prawym - scena jego śmierci (Salome z uciętą głową proroka); brzegi ikony w okładzie z blachy mosiężnej, tłoczonej w stylizowane motywy roślinne i złoconej (pod spodem płótno
z obrazu olejnego); wokół głowy Jana - ślady po nakładanym, metalowym nimbie;
tempera na desce z kowczegiem, z tyłu 2 szpongi; bordiura z tłoczonej blachy mosiężnej; 31,5 x 27,3 x 4,8 cm.
Rosja, XIX w.