Alexander Mikhaylovich GERASIMOV (1881-1963)
Nr katalogowy: 422
Bzy w szklanym wazonie, 1958
olej, płyta;
58 x 47,5 cm;
olej, płyta;
58 x 47,5 cm;
sygn. i dat. p. d.: 1958/ A. Gerasimov (cyrylicą)
Na odwrocie napis cyrylicą: Dla kolektywu sanatorium Rosja, wdzięczny autor obrazu, 1958
Alexander Mikhaylovich GERASIMOV rosyjski malarz, przedstawiciel realizmu socjalistycznego. W latach 1903-1915 studiował w Moskiewskiej Szkole Malarstwa, Rzeźby i Architektury. Znany jest głównie z portretów przywódców socjalistycznych, malował również martwą naturę oraz pejzaże. Przy malarstwie niefiguratywnym łączył realizm wraz z impresjonistycznym widzeniem światła.
W Krasnojarskim Muzeum Artystyczne im. Wasilij Iwanova Surikova, znajduje się pierwowzór oferowanej Państwu pracy pt:"Bzy". Jego prace na aukcjach na Zachodzie osiągają wysokie notowania. Rzadkość na rynku polskim.