Eilif PETERSSEN (1852-1928) - według
Nr katalogowy: 150
Chrystian II podpisujący akt śmierci Torbena Oxe
olej, płótno;
120 x 172 cm
olej, płótno;
120 x 172 cm
Kopia obrazu o tym samym tytule Eilifa Peterssena - norweskiego malarza realizmu, członka znaczącej grupy Christian Krogh (1852-1925) - znajdującego się w Nasjonalmuseet w Oslo.
Wysokiej klasy artystycznej dzieło, utrzymane w manierze nawiązującej do twórczości Hansa Holbeina (1497-1543). Przedstawia króla Chrystian II Oldenburga (1481-1559) zwanego Okrutnym, króla Danii, Norwegi oraz Szwecji po podpisaniu wyroku śmierci na Torbenie Oxe (zm. 1517) pochodzącym z arystokratycznej rodziny, oskarżonego o zatrucie kochanki króla. Początkowo uniewinniony Oxe, na polecenie króla został stracony.