Nr katalogowy: 914
Komoda klasycystyczna
sosna, fornir - czereśnia, śliwka, czeczota orzechowa,
jawor, brzoza; okucia - mosiądz;
Kraje Alpejskie (Szwajcaria?), 1 ćw. XIX w.
o prostych bokach i froncie, ściętych frontowych narożach, dwuszufladowa, wsparta na czterech wysmukłych, graniastych, zbieżnych nogach, fornirowana, intarsjowana. Obrzeże blatu oraz listwa ujmująca dół korpusu profilowane. Lica szuflad z obramieniem i wstęgami tworzącymi prostokątne pola, wypełnione wzorzystym fornirem. Naroża w górnej partii dekorowane festonem ze stylizowanymi różami, a u dołu trójkątnymi dwubarwnymi polami. Szyldy zamków i uchwytów z blachy mosiężnej, repusowanej w formie prostokątnych pól o ściętych narożach z guzem pośrodku;
sosna, fornir - czereśnia, śliwka, czeczota orzechowa, jawor, brzoza; okucia - mosiądz; 86,7 x 103,7 x 51,7 cm.
Mebel o formie i dekoracji w części nawiązującej do obiektow powstających w okresie klasycyzmu, procz intarsji z roż wskazującej na wykonanie poza czołowymi ośrodkami stolarskimi, jednocześnie stylizowanej i uproszczonej przywodzącej na myśl wyroby rzemieślnikow ludowych z obszaru Południowych Niemiec i Szwajcarii.