Nr katalogowy: 833
Zegar szafowy, podłogowy
Szkocja, Kilmarnock, zegarmistrz
James Allan (odnotowany w 1807).
Z cokołem na konsolowych nóżkach, połączonych z przodu falistym fartuszkiem; front zdobiony intarsjowanym, owalnym medalionem; trzon zamykamy drzwiczkami z płyciną o bifioralnym wykroju, zdobiony na narożach kanelowanymi ćwierćkolumnami. Kaptur ze szklanymi drzwiczkami od frontu i ostrołukowymi przeźroczami na bokach; na narożach kolumienki o kanelowanych trzonach. Daszek łukowy, zwieńczenie gzymsu w formie „szyi łabędziej” z umieszczonym w centrum orłem mosiężnym na kuli. Tarcza kwadratowa, mosiężna, zamknięta arkadą; pośrodku grawerowana wić roślinna, tarcza sekundnika i okienko kalendarza; wokoło pierścień srebrzony, z podziałem godzinowym rzymskim i minutowym arabskim; w podłuczu kolista tarcza z sygnaturą zegarmistrza: Ja[me]s Allan / KILMARNOCK; pola w narożach wypełnione ażurowymi aplikacjami z motywem delfinów, muszli, akantów i rocaille'ów. Mechanizm z naciągiem obciążnikowym, wychwytem kotwicznym i regulatorem wahadłowym; system bicia godzin z repetycją; soczewka wahadła kolista, mosiężna.
Konstrukcja obudowy sosnowa i orzechowa, okleiny orzechowe, czeczota, żyłki jaworowe;
wys. 222,5 cm, szer. 52,5 cm, głęb. 24,5 cm.
Szkocja, Kilmarnock, zegarmistrz James Allan (odnotowany w 1807).