das ist: Ein Christliche Bekantnuss des Catholischen Glaubens, oder vil mehr, ain auszlegungsolcher Bekantnuß, wölchedie Vätter der Provintzen
Gnesnen und Lewenburg im Künigreich Polen, auff dem Synodo zu Petricovien auffgericht, im jar des Herren
geburt... durch Johann zu Wege... in das Teütsch gebracht.
Ingolstadt 1560 (Wyd. 1 niemieckie), Alexander und Samuel Weyssenhorn. 33 x 23 cm, k. [14], CCCLXXIX (379), [1 czysta], [9], [1 czysta].
Oprawa: deska, skóra (z epoki).
(„Estreicher, T. 18).
Oprawa: deska, jasna skóra z tłoczeniami, oraz naklejką z epoki na grzbiecie; zachowane obie oryginalne klamerki; wpis własnościowy z epoki; karta tytułowa kolorowana. Stan zach.: ślady zawilgoceń i kornika; mocne otarcia i zabrudzenia oprawy, ślady kornika, przednia okładka nieco odkształcona, blok książki poluzowany.
Pierwsze niemieckie wydanie w tłumaczeniu Jana zu Wege, ktory przypisał je Arcybiskupowi salzburgskiemu Michałowi. Opisywane tu "Wyznanie wiary katolickiej" (wyd. 1, 1553) to najbardziej poczytne dzieło Hozjusza i jedno z najważniejszych narzędzi w walce z reformacją. Stanisław Hozjusz (1504-1579), biskup warmiński i kardynał, jeden z najznamienitszych przedstawicieli kościoła XVI wieku, wysuwany przez niektorych kardynałow (w 1565 r.) jako kandydat na papieża.
Rzadkość antykwaryczna.