Nr katalogowy: 902
Stolik do robótek w manierze klasycystycznej
fornir - palisander, róża, tulipanowiec;
108 x 61 x 56,5 cm. Francja, pocz. XX w.
prostokątny, z szufladką z przegródkami, wsparty na czterech graniastych i zbieżnych nóżkach, fornirowany, intarsjowany. Blat z ciemnym obramieniem i kwadratami w narożach, wypełniony okleiną ułożoną w kopertę. Lico szufladki podzielone licznymi pionowymi ciemnymi paskami, między którymi fornir ułożony w pionową jodełkę. W miejscach połączenia nóg z oskrzynieniem kostki ujęte żyłką, ozdobione jodełką. Ścianki nóg dwubarwne z analogicznymi trójkącikami u góry; buczyna,
Stolik zarówno w formie, jak i dekoracji, naśladuje luksusowe meble klasycystyczne wykonywane we Francji w końcu
XVIII wieku. Elegancji dodają egzotyczne forniry i zgrabne proporcje.