Nr katalogowy: 826
Zegar szafowo- podłogowy eklektyczny
obudowa dębowa; mechanizm mosiężny;
Europa Środkowa, XIX/XX w.
jednoczęściowy, o prostych bokach i froncie, dekorowany rzeźbionym ornamentem manierystycznym. Szafka mechanizmu i podstawa ujęte na bokach pilastrami zakończonymi wolutami. Trzon zamykany pojedynczym skrzydłem drzwi, o konstrukcji ramowej, przeszklonym. Szafka mechanizmu z wysokim zwieńczeniem, u którego dołu tralki, a na bokach sterczynki, a nad nimi rozerwany naczółek ze sterczyną pośrodku. Tarcza z blachy mosiężnej, repusowana w ornament roślinny z cyframi arabskimi
w okręgach na pierścieniu godzinowym. Mechanizm późniejszy z wychwytem kotwicznym, gongiem jednorzędowym, pięciostrunowy (brak jednej struny), z dwoma młotkami. Na tylnej płycie mechanizmu wybity numer seryjny i nazwa fabryki: 168316, Hearvina mit Garantie, DRGM, DRP;
obudowa dębowa; mechanizm mosiężny; 249 x 65,5 x 34 cm.
Europa Środkowa, XIX/XX w.
Obudowa stolarska zegara wykonana w stylu eklektycznym, na froncie bogato płaskorzeźbiona delikatnym ornamentem manierystycznym, cechy te wskazują na wykonanie jej w 4 ćw. XIX wieku, kiedy nawiązywanie do stylów historycznych było w modzie. Mechanizm późniejszy, znanej niemieckiej firmy trudniącej się wyrobem zegarów - Haervina.