Nr katalogowy: 815
Ikona - „Podwyższenie Krzyża”
tempera na desce, blacha mosiężna,
srebrzona; 87 x 68,5 x 4 cm.
Rosja, k. XIX w.
w okładzie z blachy mosiężnej, srebrzonej, z zieloną patyną, repusowanej, grawerowanej, moletowanej, wybijanej puncynami i polerowanej; pośrodku krzyż z zaznaczonymi słojami drewna, po bokach postacie św. Heleny i Makariosa (w nimbach); obok nich z obu stron towarzyszący im orszak; św. Helena trzyma przed sobą na tacy gwoździe z Krzyża Męki Pańskiej; nad głowami postaci napis cyrylicą: „Wozdwiżenije Kriesta gospodina naszego Jesusa Christa”; ozdobna bordiura z motywem rozetek, plecionki, palmetek, sznura i perełek; w narożach górnych duże rozety, w dolnych - palmety;
tempera na desce, blacha mosiężna, srebrzona; 87 x 68,5 x 4 cm.
Rosja, k. XIX w.