Nr katalogowy: 810
Misa ozdobna z dzbanem
Europa Zachodnia, Francja?, 3 tercja XIX w.
kolista, głęboka, z wypukłą rozetą pośrodku lustra; wokoło szeroki pas reliefowej dekoracji o tematyce mitologicznej: orszak Posejdona z licznymi bóstwami morskimi, trytonami, hipokampami i delfinami; kołnierz szeroki, zdobiony neomanierystycznymi motywami maszkaronów, uskrzydlonych główek amorków, wicią roślinną i kiściami fruktów oraz wyobrażeniem puttów na
grzbietach delfinów i innych monstrów morskich; dzban na kolistej stopie, z krótkim, puklowanym trzonem i jajowatym korpusem; na brzuścu dwie owalne rezerwy z mitologicznymi scenami: w jednej bogini morska Amfitryta na delfinie, wśród igrających puttów; w drugiej Afrodyta wyłaniająca się z muszli, z trzema amorkami; pozostała powierzchnia dzbana pokryta splatanymi gałązkami
akantu i winnej latorośli; podobnie zdobiona wąska szyja naczynia; pod wylewem maska brodatego bóstwa; wydatne, esowate ucho zwieńczone kobiecą główką;
brąz złocony, srebrzony; blacha mosiężna złocona i srebrzona; wys. misy 6,5 cm, średnica 44,3 cm; wys. dzbana 42 cm, szer. z uchem 21,8 cm, szer. brzuśca 14,5 cm.