Nr katalogowy: 707
Balsaminka wieżyczkowa dwukondygnacyjna
srebro sygnowane; waga 268 g.
Ryga ?, k. XVIII - pocz. XIX w.
wsparta na kolistej, profilowanej stopie, wywyższonej ozdobionej lancetowatymi liśćmi; pojemniczek sześcioboczny, ażurowy, dwukondygnacyjny, dolny segment z drzwiczkami, dekorowany na ściankach grawerowanymi przedstawieniami biblijnymi - Mojżesz z Tablicami Dekalogu, Jakub walczący z Aniołem, Arka Przymierza, Ofiarowanie Izaaka, Aaron z barankiem ofiarnym; druga kondygnacja ażurowa, nakryta graniastosłupowym daszkiem zwieńczonym kulką (brak iglicy z chorągiewką), z pinaklami w narożach, zakończonych kulkami z iglicami naprzemiennie z postaciami Żydów w jarmułkach trzymających w rękach księgę, nóż, puszkę kwestarską;
srebro sygnowane; wys. 26,5 cm, średnica stopy 8,5 cm; waga 268 g.
Typ balsaminki wieżyczkowej charakterystyczny dla warsztatów niemieckich (Norymberga), a także obszarów nadbałtyckich (dzisiejsza Łotwa i Estonia). Na polskim rynku antykwarycznym bardzo rzadko spotykany.