Stefan GIEROWSKI (ur. 1925)
Nr katalogowy: 320
Obraz XCII, 1960
olej, płótno, 132 x 97 cm; sygn. p.d.: Gierowski
olej, płótno, 132 x 97 cm;
sygn. p.d.: Gierowski;
sygn., dat. i opisany na odwrocie: Stefan Gierowski / Obraz XCII / 1960
Prezentujemy Państwu kolejny wybitny obraz Stefana Gierowskiego z 1960 roku, nr XCII. Praca ta powstała bezpośrednio przed Obrazem nr XCIII, który został sprzedany na 36 Aukcji Sztuki Współczesnej dn. 28 stycznia 2009 r. Jednocześnie prace są w zbliżonym formacie. Dzieło pochodzi z kolekcji przyjaciela Stefana Gierowskiego, któremu artysta podarował obraz bezpośrednio po jego namalowaniu. Od tego czasu znajdował się on w jego zbiorach. Obraz nr XCII odznacza się charakterystyczną dla tego okresu twórczości artysty, zredukowaną gamą barwną i urozmaiconą fakturą. Szarą przestrzeń obrazu, wzbogaconą rdzawo-brunatnymi akcentami i przebłyskami koloru, przecina jasna cięciwa dynamizująca horyzontalny układ form. Kompozycja ta w porównaniu z pozostałymi, znanymi pracami z tego okresu, jest bardziej nasycona barwą i cieplejsza w tonacji.