Nr katalogowy: 838
Żyrandol elektryczny, 10-świecowy, w manierze Ludwika XVI
Polska, Warszawa, firma Braci Łopieńskich,
1 ćw. XX w.
w formie pokrytego tkaniną owalnego abażuru, ze stelażem z brązu złoconego: dwie owalne obręcze (dołem większa, z profilami przewiązanymi szarfą, u góry mniejsza, dekorowana plecionką) - połączone na dłuższej osi pionowymi listwami, zwieńczonymi głowami kozłów na dwóch wywiniętych liściach akantu; pomiędzy liśćmi - mocowane łukowate ramiona, zakończone tulejami na ażurowych talerzykach zdobnych winną latoroślą; na bokach abażuru - centralnie umieszczone owalne medaliony w obramieniu zwieńczonym kokardą, z reliefową scenką antyczną - alegorią miłości; po obu stronach medalionów - 2 ramiona świecznika;
pomiędzy medalionami i głowami kozłów - rozpięte girlandy kwietne; wewnątrz abażuru do górnej obręczy przymocowane 4 esowate ramiona z oprawkami do żarówek; całość przykryta „daszkiem” z tkaniny na drucianym stelażu, zwieńczonej karczochem na wielolistnej rozecie z brązu złoconego; zawieszenie na czterech trójelementowych dźwigarach z długich, kanelowanych rurek połączonych ogniwkami; u góry baldaszek w formie korony z liści winnej latorośli; sygn. na obrzeżu obręczy: „BR. ŁOPIEŃSCY / WARSZAWA”;
brąz złocony i patynowany, żółta tkanina wykończona białymi, pasmanteryjnymi frędzlami (wtórna);
wys. ca 210 cm, długość 80 cm, szer. 58 cm.
Polska, Warszawa, firma Braci Łopieńskich, 1 ćw. XX w.