Nr katalogowy: 833
Zegar kominkowy z figurą Apolla
marmur, brąz złocony i patynowany, mosiądz, szkło;
Francja, Paryż, 3 ćw. XIX w.
podstawa i cokół z białego marmuru, na planie prostokąta o zaokrąglonych krótszych bokach z kanelowanymi półkolumnami; dekoracje z brązu złoconego: gzyms z motywem palmet, akantu i kimationu, girlandy laurowe i różane; tarcza zegara ujęta laurowym festonem, emaliowana, z rzymskim podziałem godzinowym i minutowym arabskim, osłonięta fazowanym szkiełkiem w otoku perełkowym; zatarty napis: „[…] a Paris”; w zwieńczeniu zegara - figura półleżącego, nagiego, młodocianego bożka z lirą, w wieńcu laurowym na włosach; przed nim - otwarta księga; mechanizm z systemem paryskim bicia godzin i półgodzin;
marmur, brąz złocony i patynowany, mosiądz, szkło; wys. 49 cm, szer. 48 cm, głęb. 18 cm.
Francja, Paryż, 3 ćw. XIX w.