Nr katalogowy: 828
Lampa naftowa w manierze II Cesarstwa
brąz złocony, mosiądz, szkło;
Niemcy, Lipsk, firma Hugo Schneider, k. XIX w.
podstawa trójkątna o ściętych narożach, zdobiona pasem owali i palmet; wyżej trójnóg zwieńczony skrzydlatymi, kobiecymi hermami z winoroślą we włosach; korpus wazonowy, z blachy mosiężnej, patynowanej, obwiedziony dwoma pasami ornamentu z brązu złoconego: niżej motyw palmet, wyżej - na przemian - palmety i liry; klosz owoidalny, z blado-cytrynowego szkła, zdobiony trawionym motywem ptaszków na gałązce, w owalnych rezerwach rozdzielonych wypukłym wzorem roślinnym; kominek szklany, gładki; na pokrętle knota firmowy znak z uskrzydlonym kołem zębatym i literami „HS”;
brąz złocony, mosiądz, szkło; wys. 76,5 cm, szer. podstawy 21 cm.