Nr katalogowy: 22
Dzieje Powszechne Ilustrowane
Pod kierunkiem Ludwika Kubali.
(komplet 16 woluminów).
Wiedeń [1894-1905]. Nakł. Fr. Bondego
Pod kierunkiem Ludwika Kubali. (komplet 16 woluminów).
Wiedeń [1894-1905]. Nakł. Fr. Bondego,
26 cm, ponad 2.500 ilustracji oraz 299 tablic w tym chromolitografie, oryginalna oprawa wydawnicza, płótno z tłoczeniami na licu (w owalu herb Pogoni Litewskiej i Orła Białego),.
Niewielkie zawilgocenia, otarcia opraw, naddarcia. Starożytność (T.1-4); Czasy średnie (T.1-2); Czasy nowożytne (T.1-6); Czasy najnowsze (T.1-3). Dzieje Polski (T.1).
Najbardziej efektowna, obszerna i bogato zilustrowana edycja dziejów powszechnych Otto Spamera.
Ludwik Kubala (1838 - 1918) - wybitny polski historyk, napisał m.in. „Szkice historyczne” poświęcone wydarzeniom i osobom z XVII-wiecznej Rzeczypospolitej. Pod wpływem tej lektury H. Sienkiewicz tworzył "Ogniem i mieczem". Dwa ze szkiców Kubali, a mianowicie "Oblężenie Zbaraża" i "Bitwa pod Beresteczkiem", były w dużej mierze wykorzystane we wspomnianej książce naszego noblisty.