Nr katalogowy: 833
Zegar konsolowy w typie Boulle'a
Francja, Paryż, warsztat Martinot, słynnej dynastii
francuskich zegarmistrzów, czynnej od XVI do XVIII w.
na 4 ugiętych nóżkach z brązu złoconego, z szafką drewnianą, prostopadłościenną, zamkniętą łukiem, oszkloną z przodu i po bokach; zwieńczenie w formie zaokrąglonego, 4-spadowego daszku, z figurką skrzydlatego putta - Chronosa z kosą, siedzącego na kuli, symbolizującego nieubłagany upływ czasu; powierzchnia zegara zdobiona markieterią z szylkretu i blachy mosiężnej, wycinanej w stylizowane motywy roślinne; krawędzie dekorowane brązami złoconymi w formie liści akantu, kartuszy i listew z ornamentem kimationowym, kwiatowym i astragalowym; od frontu - na dolna partię oszklonych drzwiczek - nałożona ażurowa
aplikacja z postacią kobiecą trzymającą zwój i kaganek; obok - czapla - symbol mądrości; tło z wici roślinnej; tarcza zegara kolista, z brązu złoconego, z medalionowym profilem Ludwika XIV na tle panopliów; cyfry rzymskie oznaczające godziny - umieszczone na emaliowanych plakietkach; u dołu tabliczka z napisem: „Martinot / A Paris”; podłoga wewnątrz szafki lekko ukośna, z szachownicową markieterią, tylna ścianka z motywem wici roślinnej i wazonu; mechanizm z systemem bicia godzin i półgodzin, z naciągiem sprężynowym, wychwytem kotwicznym i regulatorem wahadłowym; czasza dzwonka stalowa, ukryta pod daszkiem; konsola również zdobiona na całej powierzchni markieterią z motywem wici roślinnej; front i ścianki boczne - o trójkątnych spływach, zakończone u dołu liśćmi akantu i szyszką;
na narożach maski kobiece z brązu złoconego, w koronach z piór strusich; drewno czernione, lakierowane, szylkret, blacha mosiężna, brąz
złocony, szkło, emalia; wys. zegara 87 cm, szer. 40 cm, głęb. 15 cm;
wymiary konsoli - 30 x 45 x 21,5 cm.
Francja, Paryż, warsztat Martinot, słynnej dynastii francuskich zegarmistrzów, czynnej od XVI do XVIII w.