Nr katalogowy: 913
Sekretera barokowa
sosna; fornir - orzech; intarsje - czeczota orzechowa,
czarny dąb, śliwka;
Europa Środkowa, Polska (?), 2 połowa XVIII w.
trzyczęściowa, z nastawą o falistym froncie z jedenastostoma szufladkami ujmującymi jednoskrzydłową szafkę, zwieńczona łukiem falistym z uskokami, z częścią sekreterową zamykaną ukośnie ułożoną klapą z dwiema szufladkami na bokach oraz podstawą o falistym froncie z trzema szufladami, wspartą na czterech kulistych nóżkach. Całość fornirowana i intarsjowana, ozdobiona geometrycznymi polami ujętymi wstęgą (lica szuflad) lub szerszą bordiurą (boki, klapa, skrzydło), a na klapie i skrzydle drzwi dodatkowe faliste rezerwy z sześcioramiennymi gwiazdami w ich środkach. Szufladki nastawy dostępne po zwolnieniu blokad umieszczonych na wewnętrznych bokach szafki. We wnętrzu szafki, jedna wąska i falista półka oraz dwie szufladki, za którymi po wyjęciu dzielącej je ścianki dwa schowki. We wnętrzu sekreterowym osiem szufladek;
sosna; fornir - orzech; intarsje - czeczota orzechowa, czarny dąb, śliwka;
213 x 127,5 x 68,5 cm;
Sekretera klasycyzująca w wyrazie, a wykonana pod wpływem stylu barokowego, ciągle popularnego także w kolejnych epokach, na dobrym poziomie wykonawczym. Spora gabarytowo, a jednocześnie wysmukła i zgrabna.