Nr katalogowy: 910
Skrzynia barokowa
jesion, dębina; fornir - śliwka, brzoza, czarny dąb;
Polska, Elbląg, 1 poł. XVIII w.
o prostych bokach i froncie, z odkładanym wiekiem, wsparta na czterech spłaszczonych kulach, intarsjowana wstęgą tworzącą pola o falistym zarysie, w których bukiety w koszyczkach i gałązki kwiatowe. Na froncie dwa pola, a na bokach i wieku pojedyncze (wydłużone). Na bokach uchwyty. Szyld z blachy stalowej, repusowany. Zamek trójryglowy, z rytowaną puszką. Zawiasy i szyld haka wydłużone, o falistym zarysie, repusowane. We wnętrzu po lewej stronie przyskrzynek z podwójnym dnem,
dzielony przegródkami na mniejsze pojemniki;
jesion, dębina; fornir - śliwka, brzoza, czarny dąb; 64 x 145,3 x 75 cm.
Skrzynia o typowej dla elbląskiego ośrodka stolarskiego formie i dekoracji. Nawiązuje do meblarstwa ludowego, którego dekoracje
malowane przetransponowano w intarsjowane ornamenty.
Lit.: Cz. Betlejewska, Meble elbląskie XVII i XVIII wieku, Gdańsk
2004, s. 161, il. 16.