Nr katalogowy: 832
Zegar w typie Ludwika XV
Francja, Paryż, warsztat Henri Marc,
z dynastii zegarmistrzów czynnych od pocz. XVII w.
- do lat 70. XIX w.
na 4 nóżkach z brązu, z oszkloną z 3 stron szafką w kształcie pudła wiolonczeli, o bokach łukowato wygiętych, przykrytą wysokim, 4-spadowym daszkiem, z figurką siedzącego na kuli putta w fantazyjnym turbanie na głowie; front i boki dekorowane okładziną z hebanu, płaskorzeźbioną w motyw gałązek akantu, kwiatów i palmet; u dołu w partii fartuszka - okazała rozeta ze spiralnie ułożonych płatków; krawędzie dekorowane aplikowanymi ozdobami z brązu, częściowo złoconymi, z motywem akantu, wolut, małżowin i pasów perełek; na łuku górnym - maska kobieca; wewnątrz szafki - szachownicowa podłoga iluzjonistyczna z szylkretu i mosiądzu; tylna ścianka zegara (a zarazem wewnętrzna strona tylnych drzwiczek) - ozdobiona (wtórnie) ciętymi ażurowo
motywami roślinno-geometrycznymi w płycinie z drewna czernionego; tarcza zegara z brązu złoconego, z floralnym reliefem pośrodku; cyfry rzymskie podziału godzinowego - na aplikowanych, emaliowanych plakietkach; w zewnętrznym pierścieniu mniejsze plakietki z cyframi arabskimi oznaczającymi minuty; sygnatura warsztatu zegarmistrzowskiego - u dołu plakietki z cyfrą „VI”: „HRI MARC A PARIS” oraz na tylnej płycie mechanizmu - bita w owalu;
mechanizm z systemem bicia godzin i półgodzin; wahadło z piękną soczewką w formie maski solarnej z brązu; konstrukcja dębowa, sosnowa, okładziny z hebanu;
brąz częściowo złocony, markieteria z szylkretu i blachy mosiężnej, szkło; wys. 86 cm, szer. 42 cm, głęb. ca 15 cm.
Francja, Paryż, warsztat Henri Marc, z dynastii zegarmistrzów czynnych od pocz. XVII w. - do lat 70. XIX w.