Nr katalogowy: 921
Komoda w stylu klasycystycznym
sosna; fornir - mahoń, czeczota orzechowa;
intarsja - brzoza; Europa Środkowa, pocz. XIX w.
o prostych bokach i froncie, trzyszufladowa, wsparta na czterech zbieżnych nóżkach, dekorowana na licu środkowej szuflady intarsjowaną i grawerowaną sceną. Scena przedstawiająca kobietę siedzącą na stopniach przed otwartą księgą, a całość ujętą półkolem z wstęgi;
sosna; fornir - mahoń, czeczota orzechowa; intarsja - brzoza; 84,5 x 87,4 x 45,5 cm.
Europa Środkowa, pocz. XIX w.
Komoda o typowej dla klasycyzmu formie i dekoracji zaczerpniętej ze starożytności, być może z Mitologii. Elementy intarsji o uproszczonych formach i mało umiejętnym rysunku, co wskazuje na wykonanie w prowincjonalnym ośrodku.