Nr katalogowy: 821
Zegar kominkowy
Francja, Paryż, mechanizm firmy Honoré Pons,
2 ćw. XIX w.
w obudowie z brązu złoconego, na planie prostokąta; nóżki od frontu w formie podwójnych wolut, z głowami lwów, tylne wygięte, 4-granne; cokół z gzymsem opasanym sznurem, zdobiony aplikacjami: kartusz okuciowo-rollwerkowy z akantowymi labrami, po bokach skrzyżowane atrybuty rozmaitych nauk i rzemiosł; na ściankach bocznych - antaby z festonów owocowych, wsparte na esownicach; na cokole - prostopadłościenna skrzynia kryjąca mechanizm; tarcza emaliowana, rzymskie cyfry oraz napis: „Duville Farjon /A BOULOGNE S/M”; poniżej tarczy - uskrzydlona główka aniołka”;
z lewej strony - figura stojącego, brodatego mężczyzny w renesansowym stroju, zwróconego w stronę globusa i ksiąg leżących na skrzyni z mechanizmem zegara; wewnątrz na płycie dwie koliste cechy; w jednej napis: „DESCHAMPS / A PARIS / QUALITE”, w drugiej: „MEDAILLE D'OR / Pons / 1827”;
naciąg sprężynowy, regulator wahadłowy, paryski system bicia godzin i półgodzin;
brąz złocony, mosiądz, stal; wys. 50 cm, szer. 38 cm, głęb. 14,5 cm.
Francja, Paryż, mechanizm firmy Honoré Pons, 2 ćw. XIX w.