Józef MEHOFFER (1869-1946)
Nr katalogowy: 127
Portret śpiewaczki - studium, ok. 1896
olej, płótno naklejone na tekturę,
45,5 x 39,2 cm (forma podłoża)
45,5 x 39,2 cm (forma podłoża),
44 x 36,5 cm (zarys kompozycji);
napisy na odwrocie: „[Napis u góry z lewej] 1910 [czerwona prostokątna pieczęć - nieczytelna, a dalej z prawej u góry odciśnięte w tekturze] 300.000 M/ 24. X. 1922 [niżej, centralnie atramentem] Panna Janakowska/ siostra żony artysty malarza/ profesora Józefa Mehoffera/ w Krakowie. Obecnie zakonnica/ u Pp. Niepokalanek w Jazłowcu/ Studyum z natury, do obrazu znajdującego się w Galeryi miejskiej we Lwowie/ Malował Józef Mehoffer w Krakowie r.p. 1897./ Ex collectione domus/ Stephanus „Leliwa“ Pielecki/ Leopolis 1910.
Obraz eksponowany na wystawie monograficznej „Józef Mehoffer” w Muzeum Narodowym w Krakowie; listopad-grudzień 1964. por. „Józef Mehoffer. Katalog wystawy zbiorowej” opr. Helena Blum, Kraków - Muzeum Narodowe w Krakowie - 1964, s. 65-66, poz. kat. 18 (tu jako Studium do obrazu „Śpiewaczka”.
Praca stanowi studium do obrazu Śpiewaczka. Portret Wandy Janakowskiej (siostra żony Mehoffera - olej, płótno, 192 x 132 cm, Lwowska Galeria Sztuki) namalowanego w 1896. Prezentowana praca będąca studium do tegoż obrazu, a wiec poprzedzająca jego powstanie, powstała zapewne także w 1896, wbrew temu co sugeruje napis na odwrociu.