CZERMAŃSKI Zdzisław
Nr katalogowy: 26
Józef Piłsudski w 13 planszach
Warszawa 1935. Wydawnictwo J. Przeworskiego;
47 x 33 cm; plansza z faksymile recenzji teki oraz autografu gen. Edwarda Rydza Śmigłego, odbitki sygnowane na płycie l. d.: „Czermański”.
Oprawa: teka kartonowa. Stan: teka po naprawie, niewielkie zaplamienia i naddarcia kilku plansz, brak karty z tytułami plansz.
Na karcie tytułowej wpisy piórem i ołówkiem w jęz. niemieckim (przetłumaczone ówcześnie na polski) gloryfikujące Marszałka Piłsudskiego datowane: ”Białobrzegi, am 21 Oktober 1939” o treści „Gdyby żył Piłsudski naród polski uniknąłby wielu cierpień” oraz „to na pamiątkę od niemieckiego wielbiciela marszałka Piłsudskiego”, podpisy kilku osób - prawdopodobnie urzędników w czasach okupacji kraju.