Nr katalogowy: 20
JÓZEF II HABSBURG (1741-1790)
cesarz niemiecko - rzymski
Dokument na papierze, 4 kartkowy
cesarz niemiecko - rzymski
Joseph der Andere von Gottes gnaden [...] Romischer Kayser [...].
Dokument na papierze, 4 kartkowy (2 stronnie zapisany), w języku niemieckim; 34 x 21 cm. Datowany: Szluin
(Chorwacja, obecnie Slunj), 1. V. 1775. Odręczny podpis Cesarza i kontrasygnata urzędnika. Cesarska pieczęć
lakowa. Stan: dobry, załamania arkusza po składaniu.
Dokument skierowany do niejakiego N. von Venningen'a zawiera ostre napomnienie cesarskie do adresata w sprawie
procesu, w którym podjęto niewłaściwą drogę sądową. Józef II Habsburg, najstarszy syn cesarzowej Marii Teresy Habsburg.
Wbrew woli Marii Teresy polecił zająć miasta spiskie (1769), czym rozpoczął I rozbiór Polski (1772). Austria wzbogaciła
się o Galicję razem z Lwowem i licznymi kopalniami soli. Wtedy to najprawdopodobniej, cesarz Józef II, w celu przeciwwagi
dla polskiego Krakowa, starał się utworzyć obok miasta silny ośrodek administracyjny i handlowy i tak w 1784 dzielnica
Podgórze otrzymała prawa wolnego miasta królewskiego. Józef II rządził państwem austriackim w latach 1780-90.