PLUTARCH z Cheronei (50-125 n.e.)
Nr katalogowy: 13
Żywoty równoległe
PLUTARCHI CHAERONENSIS VITARUM
PARALLELARUM feu Comparata-rum,
MDLXXXXII [1592], s. 432
PLUTARCHI CHAERONENSIS VITARUM PARALLELARUM feu Comparata-rum, GUILIELMO Xylandro, Auguftano,Interprete; Tomus III&ultimus, Impressum Francoforti ad Men, MDLXXXXII [1592], s. 432, 19 cm.
Oprawa: skóra z epoki z wytłoczonymi na licu literami „ELM” oraz rokiem „1597”, wokół przedniego i tylnego lica tłoczone profile Erazma z Rotterdamu, Jana Husa, Martina Luthera i Philippa Melanchtona przedzielone ornamentem florystycznym. Na środku przedniego lica scena alegoryczna przedstawiająca Wiarę i Nadzieję pod czujnym okiem Pana wyłaniającego się znad chmur. Wokół sceny inskrypcja w owalu: IMPETRAT ALMA FIDES CHRISTO QVAM DANTE SALVTEM EXPECTARE SONOR SPES ANIMOSA SOLET. W narożnikach wewnętrznej ramki cztery personifikacje cnót moralnych, m. in. Sprawiedliwości, Roztropności. Podobnie opracowane tylne lico oprawy z inną sceną i inskrypcją. Stan: nieznaczne przetarcia i zagięcia oprawy,
niewielkie podklejone przedarcia stron 37-163, poza tym bardzo dobry.
Sławę przyniosły Plutarchowi żywoty pierwszych imperatorów oraz pisma biograficzne Żywoty równoległe, które powstały w latach 105-115, opisujące dzieje życia 46 znanych osobistości zestawianych parami Grek-Rzymianin np. Aleksander III Wielki - Juliusz Cezar. Każda para równoległego żywota kończyła się porównaniem obu postaci. Żywoty są jednym z najważniejszych i najpopularniejszych dziś źródeł starożytnych. Plutarch napisał 4 żywoty pojedyncze - wszystkie zawarte w prezentowanym tomie.