Nr katalogowy: 841
Zegar kominkowy, portykowy,
architektoniczny;
Austria, Wiedeń, 2 ćw. XIX w.
architektoniczny;
podstawa drewniana, od frontu wybrzuszona łukowato, wsparta na pięciu guzikowatych nóżkach z alabastru; Od frontu portyk z 4 kolumienek i 2 półkolumienek toskańskich, toczonych z alabastru, z drewnianymi, złoconymi bazami i kapitelami; tylna ścianka wyłożona trzema płycinami lustrzanymi, tworzącymi iluzję głębi; nad kolumienkami architraw przerywany; wyżej cylindryczna puszka stanowiąca obudowę mechanizmu, zwieńczona półplastyczną, brązową figurką orła z rozpostartymi skrzydłami; z przodu puszki koliste, oszklone drzwiczki osłaniające tarczę - emaliowaną, z cyframi rzymskimi, w moletowanym obramieniu z brązu złoconego; z tyłu drzwiczki z blachy mosiężnej z ażurową rozetą, osłaniające mechanizm typu wiedeńskiego, z naciągiem
sprężynowym i regulatorem wahadłowym; soczewka wahadła z półplastyczną postacią Psyche z motylimi skrzydłami, pochodnią i wieńcem oraz małym, bezskrzydłym Amorem; front zegara dekorowany aplikowanymi ozdobami tłoczonymi w blaszce mosiężnej, złoconej, z motywem rozet, palmet, delfinów, małżowin, akantu i orła pomiędzy gałązkami lauru;
drewno sosnowe, okleiny mahoniowe, alabaster, brąz złocony, mosiądz złocony, szkło; wys. 50 cm, szer. 32 cm, głęb. 13 cm.
Austria, Wiedeń, 2 ćw. XIX w.