Nr katalogowy: 613
Zespół naczyń z serwisu obiadowego
Pompadour, z dekoracją kwiatową
Niemcy, Selb (Bawaria), koncern Rosenthal,
lata 1947-48 i okres powojenny (przed 1961).
w składzie 58 naczyń: 12 talerzy głębokich, 12 talerzy płytkich dużych, 12 talerzy płytkich do przystawek, 12 talerzyków deserowych, 6 półmisków owalnych różnej wielości, 2 płytkich misek z uchwytami w kołnierzu, sosjerki z talerzową podstawą
i dzbanka(na wodę?). Naczynia z reliefem rocaillowym, oraz falistymi podstawami i krawędziami; brzegi i uszka złocone; kremowe, z barwną dekoracją girlandami, bukietami i rzutami „niemieckich” kwiatów. Wyszczerbienie przy krawędzi talerzyka
deserowego;
porcelana kremowa (Elfenbeinporzellan), farby naszkliwne - druk barwny, złocenia;
wymiary: dzbanek wys. 21,5 cm; sosjerka 13 x 25 x 16 cm;
talerze głębokie wys. 4 cm, średn. 25,7 cm; talerze płytkie duże wys. 3 cm, średn. 25,7 cm;
talerze do przystawek wys. 2,2 cm, średn. 2,5 cm;
talerzyki deserowe wys. 2 cm, średn. 17,8 cm;
dwie miski wys. 5,5 cm, średn. 23 cm;
półmiski owalne 3,5 x 15 x 25 cm (2 szt.); 2,7 x 18 x 24,5 cm (2 szt.); 3,3 x 24 x 32,5 cm; 4 x 28 x 37,5 cm;
sygn. zielenią chromu druk: pod koroną: Rosenthal/ SELB - GERMANY/ POMPADOUR/ z uzupełnieniem: U. S. ZONE (na części naczyń); druk srebrny: 1, 39.
Niemcy, Selb (Bawaria), koncern Rosenthal, lata 1947-48 i okres powojenny (przed 1961).
Model Pompadour wprowadzony w latach ok. 1895-1900 jako forma dla naczyń serwisowych należy do najpopularniejszych wzorów realizowanych przez koncern Rosenthala z towarzyszącą im dekoracją barwną w co najmniej kilkunastu odmianach.