Nr katalogowy: 913
Komoda empirowa
jesion, sosna, fornir - jesion;
Europa Środkowa, pocz. XIX w.
prostopadłościenna, trójszufladowa, fornirowana jasną okleiną, ujęta na bokach frontu bejcowanymi na czarno, prostymi pilastrami, zakończonymi rzeźbionymi i pozłacanymi kapitelami korynckimi, a u dołu bazami, wsparta na czterech graniastych nóżkach, przednich schodkowych, tylnych prostych. Ścięte obrzeża blatu i podkładki nóżek bejcowane na czarno. Okucia z blachy mosiężnej, repusowane, okrągłe, dekorowane liśćmi, z okrągłymi uchwytami.
Zamki stalowe, przykładano-wpuszczane, jednoryglowe;
jesion, sosna, fornir - jesion; 86 x 107 x 57 cm.
Europa Środkowa, pocz. XIX w.
Mebel w stylu późno-klasycystycznym z elementami empirowymi. Proste kształty komód z 1 ćw. XIX wieku, często niewiele się między sobą różniły, stąd trudno je jednoznacznie zdefiniować stylowo, podobnie jak prezentowaną komodę. Ozdobą tegoż mebla jest złocisty kolor drewna jesionowego oraz repusowane okucia.