Nr katalogowy: 835
Zegar kominkowy z figurami Muz
Francja, Paryż, warsztat Honoré Ponsa,
3 ćw. XIX w.
podstawa z brązu, prostokątna, na 4 nóżkach, bogato zdobiona i złocona, z motywem muszli i akantu; wyżej masywny cokół z czarnego marblitu; na jego frontowych narożach i pośrodku - figurki skrzydlatych puttów: środkowy z lirą, na tle ozdobnego kartusza rollwerkowego; na cokole dwie postacie kobiece w antykizowanych szatach - Muzy z laurowymi wieńcami na włosach: siedząca z tabliczką i stilusem oraz leżącym obok zwojem; druga stojąca - z lirą; między nimi prostopadłościenna obudowa mechanizmu: od frontu - w rollwerkowym obramieniu - tarcza z brązu złoconego, z cyframi rzymskimi na emaliowanych plakietkach; z tyłu oszklone drzwiczki osłaniają mechanizm z paryskim systemem bicia godzin i półgodzin; na płycie w kole znak firmy Pons;
brąz złocony i patynowany, mosiądz, czarny marblit; wys. 74 cm, szer. 60 cm, głęb. 24 cm.
Francja, Paryż, warsztat Honoré Ponsa, 3 ćw. XIX w.