Nr katalogowy: 833
Zegar ścienny, ramowy
Francja, Paryż, firma Japy Fréres,
3 tercja XIX w.
w oktogonalnej, drewnianej skrzyni, osłoniętej od frontu zamocowaną na zawiasach, unoszoną do góry klapą oszkloną, dwuwarstwową; wierzch oprawiony w falistą, profilowaną czernioną ramę; w warstwie spodniej - drewniana płycina oklejona orzechem - z kolistym otworem wyciętym pośrodku, okutym listwą mosiężną i oszklonym; powyżej i poniżej otworu - owalne porcelanowe plakiety malowane, w typie Sévres, z amorkiem i wiązanką barwnych kwiatów;
po bokach nakładki z brązu z motywem akantu i muszli; przez okrągły otwór widoczna alabastrowa tarcza zegara z emaliowanymi plakietkami z cyframi rzymskimi; wskazówki ażurowe; mechanizm z naciągiem sprężynowym i regulatorem wahadłowym; system bicia godzin i półgodzin, gong sprężynowy;
drewno sosnowe, orzechowe, boki i rama czernione; porcelana, brąz złocony, szkło; wys. 78 cm, szer. 60 cm, głęb. 16 cm.
Francja, Paryż, firma Japy Fréres, 3 tercja XIX w.