Nr katalogowy: 912
Komoda
w stylu wczesno biedermeierowskim;
sosna; fornir - mahoń; okucia: stal, mosiądz;
Polska(?), XIX w.
w formie pylonu, o prostych bokach i froncie rozszerzającym się ku dołowi, z trzema różnej głębokości szufladami, u góry zwieńczona blatem podwiniętym na bokach, wsparta na konsolowych nóżkach. Lica szuflad nieznacznie wysunięte przed korpus. Krawędź blatu od frontu dekorowana półwałkiem, zakończonym na bokach wolutami. Dolna szuflada dostępna po otworzeniu środkowej szuflady. Okucia mosiężne w formie owali oraz zamki stalowe wpuszczano-przykładane współczesne;
sosna; fornir - mahoń; okucia: stal, mosiądz; 82,4 x 91 x 51 cm.
Polska(?), XIX w.
Komoda wykonana w formie pylonu (rozszerzająca się ku dołowi), ostatnio rzadko spotykanego w handlu antykwarycznym. Kształt ten został wprowadzony do sztuki ponownie na początku XIX wieku pod wpływem wypraw Napoleona I do Egiptu. Rozpowszechniony w biedermeierze. Prosty kształt ozdabia wzorzysty fornir mahoniowy o ciekawym rysunku. Mebel po generalnej konserwacji.