Nr katalogowy: 812
Sekretera klasycystyczna
Europa Zachodnia (Francja?), 4 ćw. XVIII w.
prostopadłościenna, o zaokrąglonych frontowych narożach, z odkładaną klapą, i dwuskrzydłową szafką, bogato intarsjowana, wsparta na czterech esowatych nogach, dekorowana brązami. Na froncie i bokach faliste rezerwy ujęte obramieniem i żyłką, wypełnione instrumentami muzycznymi (klapa) i bukietami z kwiatami (na licach skrzydeł drzwi i bokach). Wnętrze sekreterowe po odłożeniu, na zawiasach nożycowych, klapy, z trzema wnękami i czterema szufladkami. Klapa od wewnątrz wyklejona suknem. We wnętrzu szafki półka. Zamki przykładano-wpuszczane, stalowe;
konstrukcja - dębina, brzoza, fornir - mahoń, palisander, róża; intarsje - jawor, brzoza barwiona; 128 x 62 x 35 cm.
Oferowana sekretera posiada typowe cechy francuskich mebli okresu klasycyzmu: o konstrukcji jednoelementowej wykonanej w dębinie, materiałach użytych do dekoracji z wykorzystaniem egzotycznego palisandru, mahoniu i róży i złożonej, barwnej dekoracji intarsjowanej z instrumentami muzycznymi, motywami roślinnymi i wazami. Mebel dobrej jakości, o dobrych proporcjach, niewielki, zgrabny, w dobrym stanie zachowania, bogato dekorowany ciekawie zaprojektowaną intarsją; rzadkość na polskim rynku antykwarycznym.