Nr katalogowy: 733
Zegar szafowo-podłogowy
Szwecja, Johannes Goude, koniec XIX w.
jednoczęściowy, z wysuwaną kwadratową szafką mechanizmu, zwieńczoną faliście, wydłużonym, wąskim trzonem ujętym kolumnami z lustrem miedzy nimi, wspartym na prostokątnej otwartej podstawie z arkadą, w której dekoracyjna kompozycja w wytłaczanej blasze ze sceną mitologiczną. Mechanizm wychwytowy, bijący godziny i półgodziny, z wagami skrytymi w trzonie. Tarcza kwadratowa, mosiężna, z rozetami w narożach, stalowym pierścieniem godzinowym i ażurowymi czernionymi wskazówkami. Kolumny zakończone obrączkami mosiężnymi, cyzelowanymi. Scena czteroosobowa ze stojącą po prawej stronie kobietą podtrzymująca kwiaty w fałdach sukni i grupą naprzeciw niej z klęczącą i stojącą obok oraz grającym na flecie Amorem (?). Zegar sygnowany na płycie mechanizmu / wewnętrznej stronie tarczy: Joh. Goude - ;
konstrukcja - sosna; fornir - mahoń; 218 x 48,5 x 28,5 cm.
Firma, w której wykonano zegar została założona w 2 poł. XVII wieku przez Christophera Polhammara - znanego jako Polhem (1661-1751), szwedzkiego naukowca, wynalazcę i przemysłowca, zwanego ojcem szwedzkiej inżynierii. Polhem był pionierem rozwoju sztuki zegarmistrzowskiej w Szwecji. W 1700 wraz z finansistą Gabrielem Stierncrona Stiernsunds założył manufakturę, w której wykonywano zegary i przyrządy astronomiczne. W 1750 opracowano mechanizm 8 -dniowy zastosowany w omawianym
zegarze. Prezentowany zegar został wykonany w końcu XIX wieku, kiedy to firmę przejął sygnujący zegar Johannes Goude (sygn. Joh. Goude). Dziś firma działa pod nazwą Stiernsunds-Ur, a właścicielem jest potomek Johannesa - Robert Goude. Smukła i elegancka forma meblowa zegara nawiązuje do mebli klasycyzujących i biedermeierowskich z 1 ćw. XIX wieku, skrywa w trzonie wagi. (http://www.stiernsundsur.se)