Nr katalogowy: 505
Plakieta porcelanowa z miniaturą:
kobieta z margerytkami
Niemcy, Berlin KPM (plakieta), miniatura sygnowana:
Wagner, XIX/XX w.
kobieta z margerytkami;
prostokątna, oprawiona w drewnianą ramkę. Przedstawienie młodej kobiety w różowej tunice, z margerytkami wpiętymi w falujące włosy upięte w kok, z gałązką margerytek w prawej dłoni; ujęcie w półpostaci w prawym profilu; sygn. czernią p. d.: Wagner;
porcelana, farby naszkliwne; rama drewniana; plakieta - 23,5 x 15,6 cm, ramka - 37,2 x 27,3 cm;
sygn. na odwrociu plakiety wyciskiem: berło i litery KPM niżej, leżące K z trzema kropkami, oraz dwa półkola tworzące (poziomo) cyfrę 3; z boku ryte:
217X158; naszkliwnie czerwienią: 9 x 6, Marguerite/ von Riesen
Niemcy, Berlin KPM (plakieta), miniatura sygnowana: Wagner, XIX/XX w.
W literaturze przedmiotu odnotowano kilkunastu malarzy o nazwisku Wagner, malujących na porcelanie, działających na przełomie XIX/XX wieku w Niemczech Austrii i Czechach. Analogiczna plakieta z motywem dziewczyny z margerytkami, sygn.: Wagner, publikowana w: Waltraud Neuwirth, „Lexikon der Porzellanmaler 1840-1914”, Wien 1977, Bd. II, il. na s.190