Nr katalogowy: 735
Pistolet skałkowy
Turcja (lub Bałkany?); 2 poł. XVIII w.
lufa stalowa, gładka, okrągła, w części dennej 8-granna, z warkoczem; ślady zdobień szmelcowych na grzbiecie lufy w części dennej; mosiężny bączek zdobiony palmetą; łoże i kolba drewniane, w całości obłożone srebrną, złoconą blachą, kowaną w motywy wici roślinnej, pasy perełek, kwiatów i muszelek, sznura i drobniutkiej jodełki; głowica kolby w kształcie buławy, zdobionej liśćmi akantu, zakończonej 6-bocznym guzem; chwyt w oplocie ze skręconego warkoczowo drutu mosiężnego; zamek stalowy, skałkowy;
stal, drewno, srebro złocone, mosiądz; dł. lufy 34,8 cm, dł. całk. 54,5 cm.