Nr katalogowy: 713
Zegar z kulą wyobrażającą nieboskłon
Francja, Paryż, firma Vincenti i Cie,
po poł. XIX w.
podstawa kolista, z białego marmuru, z trzema nóżkami i aplikacjami z brązu, z rozetami i wydłużonymi plakietkami z motywem pochodni, kołczanu, łuku i gałązek dębu; górna krawędź podstawy opasana wieńcem z liści lauru, przewiązanym wstęgą; wyżej grupa rzeźbiarska, bachiczna z kozą i nagimi puttami w wiankach z winorośli i lauru, dźwigająca kulę wyobrażającą nieboskłon, pokrytą kobaltową emalią, z aplikowanymi gwiazdkami; od frontu- nakładane cyfry rzymskie tworzą tarczę zegara, z ażurowymi wskazówkami; z tyłu koliste, oszklone drzwiczki w mosiężnej oprawie osłaniają mechanizm z paryskim systemem bicia godzin i półgodzin; na płycie mechanizmu w kole ozn.: ”MEDAILLE D'ARGENT / VINCENTI & Cie”;
brąz patynowany i złocony, emalia, marmur, mosiądz, szkło; wys. 47 cm, średnica podstawy 19 cm.
Francja, Paryż, firma Vincenti & Cie, po poł. XIX w.