Nr katalogowy: 522
Talerz dekoracyjny z groteską
i sceną istoriato w lustrze;
Włochy, Pesaro, Anonymous Society Molaroni i C,
XIX/XX w.?
i sceną istoriato w lustrze;
duży talerz-półmisek dekoracyjny, z groteską w układzie 8-dzielnym wokół kołnierza (m.in. symetryczne kompozycje z gryfami, motywami kandelabrowymi, medalionami, hermami, bazyliszkami); w lustrze miniatura historyczna: w antycznej architekturze miejskiej z portykiem ze schodami w centrum z lewej - scena rozdawania ludowi jedzenia (chleba) i wina. Drobne przetarcia i odpryski szkliwa wokół krawędzi kołnierza oraz lustra, wyszczerbienia wokół obręczy dennej;
majolika, szkliwo cynowe, farby wysokich temperatur; wys. 4 cm, średnica 45 cm;
sygn. kob. podszkl.: Son Icati(?) Dormi(?)/ Al. Popolo Romano/ Molaroni/ Pesario/ stylizowany podwójny wężyk.
Włochy, Pesaro, Anonymous Society Molaroni & C (zał.1880 przez Vinzenzo Molaroniego)?, XIX/XX w.?
Interesujący przykład historyzmu; dekoracja talerza nawiązuje do renesansowej twórczości majolikarzy z Urbino-warsztatu Fontanów (groteska na kołnierzu, stylistyka i temat miniatury w lustrze); temat wydaje się powtórzeniem- nawiązaniem do grafiki Taddea Zuccara, powtórzonej przez Federica Brandaniego w dekoracjach stiukowych ze scenami z historii starożytnej w Palazzo Corboli w Urbino (scena rozdania jedzenia i wina na placu).
Lit. porówn.: Ewa K. Świetlicka, Ceramika Rafaela. Majolika istoriato ze zbiorów polskich, [katalog wystawy], Muzeum Narodowe w Warszawie, 2010, kat. 51, s. 164-165