Nr katalogowy: 730
Zegar portykowy
Austro-Węgry, Wiedeń, lata 40. XIX w.
podstawa prostopadłościenna, drewniana, czerniona, wsparta od frontu na 2 spłaszczonych kulkach alabastrowych, z tyłu na drewnianych klockach; front zdobiony kanelami na 5 nakładkach; wyżej dwie toczone z alabastru toskańskie kolumny, z drewnianymi, pozłacanymi bazami i głowicami; na kolumnach oparty architraw, zdobiony z przodu aplikowanymi rozetkami z macicy perłowej; w zwieńczeniu płaskorzeźba z alabastru, wyobrażająca półleżącą postać kobiecą z wieńcem laurowym - w łukowatej niszy, za szkłem; po bokach - złocone rogi obfitości; pomiędzy kolumnami umieszczona puszka cylindryczna,
drewniana, z mechanizmem wiedeńskim, bijącym godziny i kwadranse, z gongiem sprężynowym; tarcza emaliowana, z cyframi rzymskimi, osłonięta szklanymi drzwiczkami w moletowanej, mosiężnej ramce; drewno czernione, częściowo złocone, alabaster, mosiądz, emalia, szkło, macica perłowa;
wys. 60 cm, szer. 37,5 cm, głęb. 14,5 cm.