Nr katalogowy: 727
Miecz średniowieczny, półtoraręczny,
obosieczny;
Polska, XIV-XV w.
obosieczny;
głownia żelazna, kuta, soczewkowata w przekroju, z obustronną bruzdą pośrodku; jelec prosty, o przekroju prostokątnym, bliżej
ostrych zakończeń przekrój kolisty; głowica rękojeści gruszkowata, o przekroju ośmiokątnym; wg typologii prof. Mariana Głoska - miecz posiada cechy określane jako typ XVI (nie mylić z wiekiem!);
żelazo kute; dł. głowni 80,8 cm, szer. 5,1 cm, dł. bruzdy 46,5 cm; dł. całk. 105,3 cm; szer. jelca 18,4 cm, dł. głowicy 8,5 cm.
Polska, XIV-XV w.
(Opracowanie na podstawie opinii eksperta - dr. Zbigniewa Dunina- Wilczyńskiego).