Nr katalogowy: 409
Chrystus Frasobliwy
drewno nieokreślonego gatunku,
Polska (?), 2. poł. XVI - pocz. XVII w.
drewno nieokreślonego gatunku, wys. 46 cm (bez podstawy).
Rzeźba Chrystusa Frasobliwego odwołuje się do tradycji rozpoczętej w rzeźbie sakralnej w drugiej połowie XIV w., a trwającej przez kolejne stulecia, również w okresie nowożytnym. Prezentowana rzeźba - niełatwa do ścisłego zadatowania i wskazania na środowisko powstania - wykonana została zapewne w XVI w., a być może nawet w początkach kolejnego stulecia w warsztacie kontynuującym tradycję średniowieczną. Wywodząc się z owej tradycji produkt nosi już jednak pewne cechy nowożytne, jak ukształtowanie fizjonomii czy fryzura. Uszkodzona częściowo rzeźba (brak stóp i lewego podudzia) umieszczona została na wtórnej drewnianej podstawie.