Nr katalogowy: 722
Zespół pamiątek
po ppłk. Stanisławie Plappercie
w zestawie znajdują się:
1. „Wspomnienia” rękopiśmienne, pisane ołówkiem, zawarte w 3 brulionach (30 x 21 cm), z wklejonymi pojedynczymi zdjęciami, dokumentami, wycinkami prasowymi etc.;
2. Fotografie: 3 w formacie gabinetowym, 2 w formacie wizytowym; jedno przedstawia matkę Stanisława Plapperta - Felicję z Cieszyńskich Plappertową (fot. Walery Rzewuski, Kraków); jedno - z podobizną oficera austriackiego, z dedykacją w jęz. niemieckim, 1906; trzy - to wizerunki Plapperta - w wieku chłopięcym (fot. J. Sebald, Kraków); w mundurze szkolnym (fot. Atelier „Kamera”, Kraków) i w mundurze austriackim, 1912 (fot. „Adela”, Kraków);
3. Dwie ręcznie malowane laurki (bez daty) dla Komendanta (St. Plapperta) - od pracowników P.K.U. - Powiatowej Komisji Uzupełnień (lata 20. XX w.)
4. Teczka tekturowa z napisem „Służba Wojskowa”, z dokumentami personalnymi;
5. Album oprawiony w skórę brązową, z tłoczeniami złotymi i napisem na okładce: „Kochanemu Komendantowi / ppłk. St. Plappertowi / na pamiątkę / Personel P.K.U. Kraków-Miasto”; wewnątrz wklejone na karty karykatury 40 osób, rysowane tuszem (pierwsza jest karykaturą Komendanta, z sygnaturą rysownika w l. d. narożu: „Wasilewski / 1929”); włożona luzem złożona na pół karta - zawiera pisane na maszynie nazwiska i - obok - autografy sportretowanych osób. Całość w introligatorskim, tekturowym futerale, wyklejanym wewnątrz ozdobnym papierem, z wytłoczonym drobnym drukiem napisem: „Tadeusz Augustyn Introligator, Kraków” (wymiary futerału 32 x 25 x 5 cm). Wszystkie karykatury wykonane zapewne przez Antoniego Wasilewskiego (1905-1976). Stanisław Antoni Plappert (1888-1956) - syn Antoniego Ferdynanda i Felicji Marcelli z Cieszyńskich; ukończył Szkołę Realną w Krakowie, a następnie - w 1909 - Szkołę Kadetów Piechoty w Łobzowie. Służył w 20. galicyjskim pułku piechoty. W czasie I wojny światowej walczył na froncie rosyjskim i włoskim. Działał w tajnej „Organizacji Wolność” powstałej w szeregach armii austriacko-węgierskiej. Po wojnie służył w szeregach 1. pułku strzelców podhalańskich w Nowym Sączu, następnie pracował w Departamencie I MSW oraz w Dowództwie Okręgu Korpusu nr V w Krakowie i jako Komendant P. K. U. Awans
na podpułkownika otrzymał w 1926. W 1929 przeszedł w stan spoczynku. Był sekretarzem generalnym powołanego w 1937 „Związku Organizacji Wolność i uczestników walk o niepodległość w formacjach byłej armii austriackiej”. W czasie okupacji działał m.in. w PCK i RGO; aresztowany przez gestapo w 1941, był więziony prze kilka miesięcy na Montelupich w Krakowie. Po wojnie - na prośbę ZG PCK - opracował „Dzieje Ubezpieczalni Społecznej w Krakowie w dobie okupacji 1939-1944”. Zmarł w 1956; pochowany został na cmentarzu Rakowickim.