Malarz nieokreślony
Nr katalogowy: 272
Lichwiarz
w manierze Adriaena van Ostade
(1610 Haarlem-1685 Haarlem)
w manierze Adriaena van Ostade (1610 Haarlem-1685 Haarlem)
olej, płótno naklejone wtórnie na deskę, 26,7 x 20,3 cm;
sygn. l. d.: Ostade i 16.
Obraz sprzedany w domu aukcyjnym Sotheby's w Nowym Jorku w 1991 r., jako dzieło „w manierze Adriaena van Ostade” sygnaturę, odczytaną jako „Ostade” odnaleziono później). Adriaen van Ostade był najsłynniejszym kontynuatorem malarstwa Adriaena Brouwera w Holandii. Malował sceny odzajowe o zacięciu karykaturalnym, pejzaże i portrety. W XVIII i na pocz. XIX w. jego obrazy znajdujące się w wielu kolekcjach, ceniono bardziej niż dzieła Rembrandta. Oferowany obraz - prezentujący wysoką
klasę artystyczną - bliski jest późnym wizerunkom autorstwa Adriaena van Ostade. W tym okresie jego portrety wyróżniają - podobnie jak Lichwiarza - spokojne, dość masywne formy, zindywidualizowana charakterystyka modela i dominanta czerni oraz szarości (lub bistrowych brązów).
Por.: E. Bénézit, Dictionnaire critique et documentaire des peintres, sculpteurs, dessinateurs et graveurs, t. 6, Paris 1966, s. 250-253; Seymour Slive, Dutch Painting 1600-1800, New Haven 1995.