Maurycy GOTTLIEB (1856-1879)
Nr katalogowy: 262
Portret aktora - studium, 1878
olej, płótno,
47,5 x 36,5 cm;
olej, płótno, 47,5 x 36,5 cm;
por.: J. Malinowski, Maurycy Gottlieb, Warszawa 1997, s. 39
Doskonała praca jednego z najwybitniejszych malarzy łączących kultury żydowską i polską. Maurycy Gottlieb należał do najzdolniejszych i najbardziej cenionych uczni Jana Matejki. Zaslynął dzięki pogłębionym portretom psychologicznym. Portret aktora powstał w 1878 roku, na rok przed śmiercią artysty.
Prezentowany obraz to studium do pracy, która znajduje się w Instytucie Naukowym im. Chaima Weizmanna w Rehovot w Izraelu. Obrazy Maurycego Gottlieba to niewątpliwie rzadkość na rynku sztuki, a jego dzieła znajdują się przede wszystkim w kolekcjach muzealnych.