Ikona Matka Boska Poczajowska
Nr katalogowy: 31
Ukazanie
W centrum kompozycji ukazana jest matka Boska
w promienistej mandorli w stroju i pozie znanej ze
słynnej Ikony Matki Boskiej Poczajowskiej. Ta słynąca
z cudów ikona znajdowała się w monastyrze
w mieście Poczajów leżącym na zachodniej Ukrainie
w okolicach Kamieńca. Widoczne w tle wzgórza
nawiązują pejzażowo widoków z Poczajowa. U stóp
Matki Boskiej klęczy lokalny zakonnnik i pasterz.
Kompozycje uzupełnia złocone tło przechodzące
w złoconą bordiurę i zwieńczenie bogato
dekorowane reliefowym ornamentem roślinnym.
Ikona umieszczona jest w kiocie dekorowanym
motywami lisci i owoców winogrom, szczególna
uwagę zwraca wysokiej klasy snycerski warsztat.
Tempera na desce, złocenia, drewno złocone;
wymiary deski 32 x 27cm,
wymiary kjotu 82 x 65 cm
Rosja Zachodnia, koniec XIX w.