Nr katalogowy: 18
Ikona Ukazanie się Krzyża
Kompozycja scen oddzielonych złoconą siatką klem z życia i męki Jezusa Chrystusa tworzy optyczne wrażenie ukazania się centralnie krzyża greckiego.
U dołu w drugiej części ikony znajduje się scena w której Archaniołowie i święci adorują ukazanie się krzyża pańskiego.
Tempera na desce, złocenia; wymiary 72 x 53 cm; Rosja, szkoła Friaz, XVIII/XIX w.