Matka Boska Tychwińska
Nr katalogowy: 12
Hodegetria
Hodegetria
Najświętsza Maryja Panna w czerwonym
moforionie, Dzieciątko Jezus swobodnie
zasiada na lewym ramieniu Maryi. Tło
jednolite, złocone; u góry po lewej napis
cyrylicą: TICHWINSKIJA. Po lewej i prawej
stronie na wąskiej klejmie umieszczone 14
postaci świętych prawosławnych.
tempera, deska, złocenie; 89 x 75 cm.
Południowo - Zachodnia Rosja,
Nowozybkow, pol. XIX w.
Po raz pierwszy ikona ta pojawiła się na Ziemi
Nowogrodzkiej w 1383 - rok wczesniej niż
ikona na Jasnej Górze. Wedle legendy, w cudo -
wny sposób przeniesiona z Konstantynopola,
wkrótce zasłynęła cudami. Ocalała, pomimo
kilkukrotnych pożarów drewnianej cerkwi,
w której była przechowywana. W 1510 przy
wsparciu księcia Wasyla III zbudowano dla niej
cerkiew murowaną oraz monastyr istniejacy do
dziś.